Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie w 2024?

W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie, które często zadają mi klienci podczas pierwszej wizyty w sprawie o rozwód. Ile właściwie kosztuje sprawa o rozwód? Dziś skupię się wyłącznie na rozwodzie bez orzekania o winie, często nazywanym przez moich klientów rozwodem „za porozumieniem stron” 🙂

Nawiasem mówiąc, ten zwrot dobrze oddaje istotę tej sprawy.

Ile więc kosztuje rozwód za porozumieniem stron?

Z pewnością większość osób wie, że każda sprawa rozwodowa wiąże się z opłatą sądową. Jest ona stała i wynosi 600 zł. Do przygotowanego pozwu koniecznie więc musimy załączyć dowód uiszczenia tej opłaty, najczęściej jest to po prostu potwierdzenie przelewu.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie przewidziany został jednak rabat dla stron.  Jeżeli rozwód zakończy się „pokojowo” to Sąd zwróci stronie, która zapłaciła opłatę sądową jej połowę – czyli 300 zł. Co więcej 300 zł, które zostaje w kasie Sądu także Sąd podzieli na pół na rozwodzących się małżonków.

Czy rozwód bez orzekania o winie może kosztować 150 zł?

Okazuje się, że tak. W przypadku, gdy rozwodzący się małżonkowie zdecydują się na to, aby Sąd nie orzekał o tym, która strona ponosi winę za rozpad małżeństwa, to koszt całego postępowania sądowego może wynieść każdego małżonka po 150 zł.

Opisuję jednak sytuację, gdy małżonkowie nie mają małoletnich dzieci oraz nie dokonują przed Sądem Rozwodowym podziału majątku wspólnego.

Ile wynosi wynagrodzenie adwokata w sprawie o rozwód bez orzekania o winie?

Koszty reprezentacji adwokata w sprawie o rozwód bez orzekania o winie przy braku małoletnich dzieci najczęściej wynosi od 2.000 zł do 2.500 zł.

W takim wypadku to adwokat, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, kompleksowo przygotowuje wszystkie dokumenty, sporządza pozew oraz przesyła go do Sądu. Adwokat przygotowuje klienta do sprawy, udziela informacji o przebiegu rozprawy oraz uczestniczy w niej razem z klientem.